Loewer HBS400UBT
EXW স্থায়ী মূল্য ট্যাক্স (মূসক) অতিরিক্ত
উৎপাদন বছর
২০১১
অবস্থা
ব্যবহৃত (সম্পূর্ণ ক্রিয়াশীল)
অবস্থান
Saint-Nicolas-de-Redon ফ্রান্স
more Images
Loewer HBS400UBT
Loewer HBS400UBT
Loewer HBS400UBT
মেশিন সংক্রান্ত তথ্য
মেশিনের নাম:
ফিনিশিংয়ের জন্য ওয়াইড বেল্ট স্যান্ডার
উৎপাদক:
Loewer
মডেল:
HBS400UBT
উৎপাদন বছর:
২০১১
অবস্থা:
ব্যবহৃত
কার্যকারিতা:
সম্পূর্ণ ক্রিয়াশীল
মূল্য এবং অবস্থান
অবস্থান:
Rue Des Pins 2, 44460 Saint Nicolas De Redon, France ফ্রান্স
আপডেট:
সর্বশেষ ০৪.১২.২০২৫
বিবরণ
MACHINING CAPACITIES:
- Height (thickness): 30 to 390 mm
- Maximum workpiece width: 400 mm
- Abrasive belt speed: 1300 m/min
- Conveyor feed speed: 10 m/min
- Belt dimensions: 420x1800 mm (consult us for supply)
MACHINE CONFIGURATION:
- Roller table, belt operates from below
Table height from floor: 90 cm
- Automatic workpiece detection by sensor
Giodpfox A Unxjx Aa Ijt
- Sanding pad with pneumatic pressure
- Automatic belt rotation direction change
MACHINE FEATURES:
- Main power supply: 400V, 3-phase, 50Hz, IN 22A (35A protection)
- Automatic star-delta starter
- Ammeter(s) for power consumption monitoring
Feed motor: 0.5 kW
Belt motor: 7.5 kW
- Pneumatic tensioning, oscillation, and disengagement of rollers
- Pneumatic supply: 6 to 8 bar
- Extraction: 2 lower ports Ø150 mm
Recommended airflow: 2200 m³/h Speed: 20 m/sec
- CE marking, emergency stops front and rear, lockable isolator switch
Dimensions: 1500x1300x2050 mm (H)