Still RX70-35 Diesel Forklift, Year of manufacture: 2013, Operating hours: only 1,165h! Previous owner: Bundeswehr (German Armed Forces), Rated lifting capacity: 3,500 kg, Lifting height: 3,500 mm, Duplex mast, hydraulic sideshift, rotator, 3rd hydraulic function, full cabin, diesel engine [30kW/41HP], fork length: 1,800 mm, weight: 4,921 kg, immediately available for operation!