Schaublin 102N-VM-CF high precision lathe
স্থায়ী মূল্য ট্যাক্স (মূসক) অতিরিক্ত
উৎপাদন বছর
২০০৫
অবস্থা
ব্যবহৃত
অবস্থান
Szigetszentmiklós হাঙ্গেরি
more Images
মেশিন সংক্রান্ত তথ্য
মেশিনের নাম:
স্পষ্টতা বাঁক লেদ
উৎপাদক:
Schaublin
মডেল:
102N-VM-CF high precision lathe
উৎপাদন বছর:
২০০৫
অবস্থা:
খুব ভালো (ব্যবহৃত)
মূল্য এবং অবস্থান
অবস্থান:
Gyári u. 72, 2310 Szigetszentmiklós, Magyarország হাঙ্গেরি
আপডেট:
সর্বশেষ ১২.০১.২০২৬
বিবরণ
Schaublin 102N-VM-CF high precision Swiss lathe
Year: 2005
max. admitted diameter over the bed 200 mm
max. admitted diameter over the slides 120 mm
Height of centers 102 mm
Distance between centers 450 mm
Bed length 1000 mm
Bed height 168 mm
Power 4.2 KW
Spindle speed 100 - 3000 RPM
Spindle W25
Transverse stroke, X axis 100 mm
Resolution, X axis (radius) 0,01 mm
Longitudinal stroke, Z axis 90 mm
Lead screw
- 8 longitudinal feeds
- Larger feeds possible when using the thread control for turning
Max. cross section of tool shank (Multifix system) 10x10 mm
Bar holder (MULTIFIX system) diameter 20 mm
Height and side-adjustable tailstock:
Internal taper of the sleeve Mk2
Spindle OD 30 mm
Spindle stroke 80 mm
Coolant tank capacity 23 L
Electrical power supply voltage 400 V
Overall dimensions: length x depth x height: 1500 x 510 x 1550 mm