This Netstal Elion 800-270 was manufactured in 2021. It features a robust AXOS control system and a high-speed injection unit capable of 450 mm/s. The machine includes a screw diameter of 40 mm and a fully integrated 9 kW hydraulic unit. It supports a tool installation height range of 200–500 mm and is equipped with a Euromap 67 robot interface. If you are looking to get high-quality injection molding capabilities, consider the Netstal Elion 800-270 machine we have for sale. Contact us for more information.
Additional information
inclusive Wittmann Primus 16T robotTravel ranges: Z: 1250 mm, Y: 800 mm, X: 590 mm5 kg payloadControl system: Wittmann CNC8, Primus R8.3 softwareR8 Teachbox TouchVacuum circuit with additional 5/2-way valve
• Injection Unit: 270 Powermaster with injection speed of up to 450 mm/s
• Screw Diameter: 40 mm, type B, 3-zone screw
• Nozzle Type: Pneumatically controlled needle valve nozzle with additional heating zone
• Minimum Installation Height: 200 mm
• Maximum Installation Height: 500 mm
• Clamping Force: 800 kN
Gbsdpfsx D Rlpsx Ak Hjl
• Hydraulic Unit: Fully integrated hydraulic unit 9 kW with 140 bar operating pressure