FAGOR H4-2500-5000-3000
উৎপাদন বছর
২০১৮
অবস্থা
ব্যবহৃত
অবস্থান
Birmingham যুক্তরাজ্য
more Images
FAGOR H4-2500-5000-3000
FAGOR H4-2500-5000-3000
FAGOR H4-2500-5000-3000
FAGOR H4-2500-5000-3000
মেশিন সংক্রান্ত তথ্য
মেশিনের নাম:
হাইড্রোলিক প্রেস
উৎপাদক:
FAGOR
মডেল:
H4-2500-5000-3000
উৎপাদন বছর:
২০১৮
অবস্থা:
খুব ভালো (ব্যবহৃত)
মূল্য এবং অবস্থান
অবস্থান:
Glover Street 68, Birmingham b9 4EL, United Kingdom যুক্তরাজ্য
আপডেট:
সর্বশেষ ২০.১২.২০২৪
বিবরণ
Used Fagor 2500ton hydraulic h frame press for sale
FAGOR H4-2500-5000-3000
2500 ton
YOM: 2018
Moving Bolster
Table Size: 5000 x 2500 mm
Die Cushion in Table:
600 to stroke: 400 mm
Die Cushion in Ram:
350 to stroke: 200 mm
Manufacturer:
Model:
Controls: PLC
SIEMENS
Simatic TouchControl
Manufact. year: 2018
Press Design
frame design H-frame
Openings in uprights yes
Moving bolster yes
Press forces
Total force (nominal) 2500 to
Press Table
Clamping surface (left-right) 5000 mm
Clamping surface (front-back) 3000 mm
Table height over floor 820 mm
Ram
Stroke 1800 mm
Ram (hydraulic press)
Number of main-cylinders 4
Approximation velocity max. 490 mm/s
Working velocity max. 17 mm/s
Return velocity max. 250 mm/s
Cushion in ram
Force of cushion 350 to
Stroke 200 mm
Clamping surface (left-right) 4300 mm
clamping surface (front-back) 2500 mm
working principle hydraulical
regulated yes
page 2 of 2, Stock No.: 7-46523
Die Cushion (table cushion)
force of cushion 600 to
stroke 400 mm
clamping surface (left-right) 4320 mm
Gbodpoifkldsfx Ak Hsl
clamping surface (front-back) 2700 mm
working principle hydraulical
regulated yes
Tool Assembly Dimensions
Distance between columns (H-frame) 5050 mm
Tool Assembly Dimensions
Distance table – ram max. 2700 mm
Electrical specifications
Total power consumption 565 kW
Mains voltage 400 V
Mains frequency 50 Hz
Dimensions / weights
Height above floor level 10750 mm
total weight approx. 500000 kg
Light barrier yes
Hydraulic overload protection yes
This FAGOR machine was manufactured in 2018 and commissioned in 2019 and was only used
sporadically after that. The condition can be described as new.
Description of condition
– Hydraulic press equipped with:
– front moving bolster,
– draw cushion in the table
– cushion inside the ram,
– 16 hydraulic tool clamping units,
– two hydraulic cylinders for ” out of center pressure ” compensation
– Siemens HMI touch control,
– ideal for tryout of tools.
– max. rapid speed of ram 490 mm/sec
– ram and table deflection accuracy 0,125 mm/m.